So Bring Us Some Figgy Pudding…

Vánoce_DoubleBubble

Letošní Vánoce jsem pojala trochu jinak. Nepeču (téměř), neuklízím (vůbec), nešílím (zatím).Nemám žádné dárky (skoro). Přesto máme doma pohodovou předvánoční atmosféru. Ježíšek na nás dýchá ze všech stran. Dokonce i tam, kde by to člověk nečekal. Dnes ráno, hned po probuzení šeptám Máje do dvouletého ouška: „Máji, dneska máš narozeniny!” Dostávám odpověď: „Ježíšek pinese dáečky.” Odpoledne kupuju dlouho slibované narozeninové lízátko a večer Mája před spaním blaženě vzpomíná: „Mikuáš pinesl lízátko.“ Poslední měsíc v roce je pro čerstvě dvouleté prosincové batole jedna velká událost.

Vánoční atmosféra z knížky

Už koncem listopadu jsem přemýšlela, jak Máje vysvětlím, co to vlastně ty Vánoce jsou. Hledala a vybírala jsem knížky o vánočních svátcích, jejich smyslu, poselství a symbolice. A pak mi padla do rukou Suzy Goose and the Christmas Star od Petra Horáčka a bylo mi vše jasné: sděluje přesně to, co dvouleté batole dokáže pojmout. Úžasné ilustrace na člověka dýchnou zimní atmosférou, nechybí chvíle napětí a hlavní pointa je jednoduchá jako smysl celých Vánoc. Příběh už zná Mája česky snad i pozpátku, takže je-li příhodná chvíle, dovolí mi převyprávět i v angličtině. Nejoblíbenější částí je, když sebou hlavní hrdinka husa plácá do sněhu. To pak Mája usilovně plácá dlaní do čehokoli, co je po ruce – nejčastěji já – a vykřikuje spet (splat)! Tu a tam ji i přistihnu, jak při hře napodobuje oslíka hee-haw.

 Koledy

Pořídili jsme si také naše první anglické koledy, které nám zpestřují předvánoční rána. Snídani pravidelně přežvykujeme za rytmu vánočních klasik jako např. Good King Wenceslas, We Wish You a Merry Christmas a Go Tell it on the Mountain.

Jako dárek k narozeninám jsem Máje pustila také její úplně první kreslený příběh. Je o ovečce Betty s libozvučným britským přízvukem z dílny Kids&Us. V prosinci vydali nový vánoční díl, tak nám to tematicky krásně ladí.

A nezapomínáme ani na vánoční písničky on-line. Oblíbili jsme si upravenou verzi We Wish You a Merry Christmas od Super Simple Songs. Je určená pro děti, které se učí cizí jazyk pohybem. Najdete ji jako první v celé sérii.

Anglické Vánoce v kavárně

Nechce se Vám sedět doma? Pokud jste nestihli žádné z divadélek nebo akcí dopředu avizovaných na mých FB stránkách, nevěšte hlavu. Udělejte si tento víkend výlet do Brna (nejste-li přímo odsud) a navštivte kavárnu Humpty Dumpty. V neděli 20.12. od 16:00 hod.
pořádají autorské čtení z knihy My name is Karamel doplněné o hravý výtvarný workshop pro děti. Rezervace nutná.

 

A ještě maličkost – už jste někdy zkusili the real traditional British pudding?

 
“Remember, if Christmas isn’t found
in your heart, you won’t find it under a tree.” 
(Charlotte Carpenter)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *