O mně

Vystudovala jsem obor překladatelství-tlumočnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (angličtina-španělština) a překládání je dodnes mojí profesí. Více než deset let jsem byla také lektorkou cizích jazyků. Cizí jazyky mě tedy provázejí celý život. S narozením dcery jsem si uvědomila, že bych chtěla, aby pro ni cesta k cizím jazykům byla jednodušší a přirozenější než pro mě nebo pro většinu z nás, kteří nejsme přirozeně bilingvní. Začala jsem pátrat, hledat, číst, studovat, vymýšlet a zkoušet. Cizí jazyk (v našem případě angličtina) se u nás doma postupně zabydlel a dnes je naprosto přirozenou součástí našeho života, bok po boku mateřštiny. V angličtině si hrajeme, čteme, zpíváme, malujeme, tvoříme, radujeme se i zlobíme. Stejně jako v češtině. Na začátku jsem měla trochu obavy, pochyby, zda to někam povede, ale samotnou mě překvapilo, jak  vše do sebe krásně zapadá. Jak přirozeně dcera angličtinu vnímá a aktivně používá, aniž by to bylo na  úkor mateřštiny.

DoubleBubblePokud chcete něco podobného zkusit i vy, ale nevíte, jak na to, zkuste se inspirovat na mém blogu. Najdete tam spoustu tipů na to, jak podpořit cizojazyčný vývoj dítěte v domácím prostředí. Není to nic těžkého, ani časově náročného. Své domácí prostředí si můžete velmi snadno nastavit stejně jako my – chce to jen trpělivost, respekt k dítěti a vytrvalost. A především vědět, že nejde o soutěž, ani ambice, ale o poznávání nového a zpestření všedního.

Můžeme se také potkat a vše osobně probrat i na mém kurzu Jak vést děti k cizím jazykům, termíny sledujte zde.

Nejaktuálnější příspěvky a mnohé další můžete sledovat i na FB stránkách DoubleBubble. Nenechte si uniknout ani možnost prodávat či nakupovat v bazárku cizojazyčných knih, hraček a pomůcek, který pro vás DoubleBubble založil ve skupině Used Children’s Books and Toys Czech Republic.

Nedávno mě na téma angličtiny a malých dětí vyzpovídal i Broňa, nadšený učitel angličtiny.

Další rozhovor se mnou, tentokrát v psané podobě, si můžete přečíst na stránkách blogu Jazykový koutek. Najdete jej i v báječné knížce Lucie Gramelové Jak vyzrát na cizí jazyky, která by rozhodně neměla uniknout nikomu, kdo se chce učit cizí jazyky. A pokud máte rádi rádio a mluvené slovo, kratičký vstup se mnou si můžete poslechnout v rozhlase Regina DAB Praha.

Novou sérii článků DoubleBubble, tentokrát v angličtině, můžete sledovat na anglickém portálu Little Panda. Najdete tam také rozhovor se mnou o tom, jak si doma hrajeme s angličtinou.

A v neposlední řadě mě můžete také kontaktovat i prostřednictvím e-mailu na petra@doublebubble.cz.

Těším se na vás

Petra Vojtová